CEO Ropa Group: Naše riešenie emisií bude čoskoro potrebovať každá výrobná firma

Pôvodne hľadal bočný príjem popri zamestnaní. O jeho riešenie zníženia emisií vo fabrikách je však taký veľký záujem, že sa mu už desať rokov venuje naplno. Patrik Andó vybudoval firmu, ktorej riešenie bude podľa neho raz potrebovať každá výroba.

Keď sa Patrik Andó chystal oženiť a založiť si rodinu, zistil, že jeho výdavky prevyšujú príjem štátneho úradníka. Hoci ho práca bavila, musel sa teda poobzerať po iných možnostiach.

„Začalo to tým, že som našiel riešenie pre jedného autodopravcu z hľadiska dodávok AdBlue a olejov. Vtedy som to však vnímal iba ako niečo, čo by sa dalo manažovať aj popri mojej vtedajšej práci,“ hovorí. Navyše, pochádza z podnikateľskej rodiny a biznis ho vždy lákal.

Krok do neznáma

Zamestnanie a podnikanie zvládal manažovať tri roky. Postupne však zisťoval, že otázka znižovania emisií a efektívneho odpadového hospodárstva trápi veľké firmy stále viac a riešenie na Slovensku chýbalo.

„Časom sme sa preorientovali od dopravcov na priemyselné podniky. Okrem znižovania emisií sme rozvíjali aj našu ďalšiu činnosť zameranú na recykláciu elektroodpadu,“ hovorí.

V roku 2013 Ropa Group prvý raz prekonala obrat milión eur, čo presvedčilo Patrika Anda a jeho spoločníka Petra Truchana, že z verejnej správy musí definitívne odísť. „Darilo sa nám, no aj tak to bol trochu krok do neznáma a nešlo o ľahké rozhodnutie. V tom čase sa mal práve narodiť náš prvý syn a ja som odchádzal z istej práce.“

Medzinárodná klientela

Risk sa však oplatil. Ropa Group, ktorá bola v minulosti finalistom súťaže EY Podnikateľ roka a nedávno sa umiestnila aj vo Forbes rebríčku Diamanty slovenského biznisu, má medzi svojimi klientmi najmä medzinárodné podniky ako elektrárne, teplárne, spaľovne odpadov, cementárne a oceliarne. Ekologizácia priemyslu cez znižovanie emisií, je stále hlavným zdrojom ich príjmu.

„Energetické firmy a teplárne bez nich už prakticky nemôžu fungovať. Ak nebudú dodržiavať emisné limity, ktoré Európska únia neustále sprísňuje, dostanú pokuty. Trh sa nám teda veľmi otvoril,“ vysvetľuje CEO firmy.

Ropa Group dnes pôsobí na osemnástich trhoch v Európe. Do ich portfólia nedávno pribudli dve dcérske spoločnosti – jedna zameraná na logistiku na Balkáne a ďalšia v Nemecku. „Tá nemecká je zameraná primárne na znižovanie emisií pre priemysel a poskytovanie komplexných služieb ekologizácie.“

Diamanty slovenskeho biznisu 2023 - Ropa Group

Patrik Andó, CEo Ropa Group; Foto: Miro Nôta pre Forbes Slovensko

V rámci možností

Patrik Andó dopĺňa, že práve nemecký a francúzsky trh sú pre Ropa Group z hľadiska potenciálu aktuálne najzaujímavejšie. „Trend ekologizácie tam prišiel výrazne skôr ako k nám. Firmy sú do procesov ochotné investovať, takže tam máme naozaj veľa potenciálnych zákazníkov,“ spresňuje.

Hoci aktuálne rokujú aj o vstupe na americký trh, podľa CEO Ropa Group to pre ich spoločnosť aktuálne nie je prioritou. „Nie sme žiadna veľká firma, stále je nás päťdesiat. Musíme tomu prispôsobovať aj naše ambície. Chceme radšej systematicky pokryť Európu. Amerika je skôr našou víziou v strednodobom horizonte.“

Minulý rok sa darilo pár segmentom, ku ktorým sme našťastie patrili aj my, no situácia bola napätá. Náš biznis funguje na dlhodobejších kontraktoch, kvôli výkyvom cien sme často rokovali takmer na dennej báze.

Patrik Andó, CEO ROPA GROUP

Späť do normálu

Rok 2021 uzavrela Ropa Group s dovtedy rekordnými tržbami vo výške takmer 16 miliónov eur. Minulý rok bol pre bratislavskú firmu opäť rekordný. Uzavrela ho s tržbami vo výške 50 miliónov eur.

„Minulý rok nás do veľkej miery potiahla inflácia, resp. cenový vývoj našich produktov. To sa tento rok štandardizovalo. Na jednej strane to pre nás znamená čiastočný pokles tržieb, no darí sa nám udržiavať si hladinu ziskovosti, takže neočakávame ani výrazný prepad. Čo sa týka objemu výroby, medziročne sa nám podarilo narásť až o 30 percent a zväčšilo sa aj naše portfólio zákazníkov,“ hovorí CEO firmy a priznáva, že upokojenie situácie na trhu nevnímajú napriek poklesu tržieb negatívne.

„Teraz sa situácia vracia do normálu. Firmy od nás opäť pýtajú kvartálne a polročné cenové ponuky. Asi nezlomíme ďalší rekord, no môžeme lepšie predvídať.“

Využiť príležitosť

Vďaka skvelým ekonomickým výsledkom sa teraz môžu sústrediť na ďalší rozvoj a pridanú hodnotu ich podnikania. Budujú stredisko, v ktorom sa chcú zamerať na spracovanie odpadov obsahujúce vzácne kovy.

„Kúpili sme areál v galantskom okrese. Sú to dve veľké haly s rozlohou 15-tisíc metrov štvorcových. Je to pre nás veľká vec, na ktorej sme pracovali minulý rok,“ hovorí Patrik Andó a dopĺňa, že perspektívne by svoje podnikanie rád rozšíril aj na ďalšie oblasti, ktoré s ekologizáciou výrobných firiem súvisia.

„Chceme tam priniesť aj inovácie, aké na Slovensku zatiaľ nie sú. Máme viaceré alternatívy, zatiaľ však nebudem prezrádzať.“

Článok pôvodne vyšiel na forbes.sk.